The Xiaomi 14 camera consists of three 50-megapixel cameras that use Leica lenses. Accordingly, the images from all modules are almost perfect, even in low-light conditions.
Incredibly high performance with Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Xiaomi 14 smartphones are the most powerful to date, which will perfectly handle any applications and games.
The entire Xiaomi 14 main panel is occupied by a gorgeous 6.36-inch AMOLED display with a resolution of 2670×1200 pixels, an adaptive refresh rate from 1 Hz to 120 Hz, and a sensor sampling rate of 240Hzand 1920 Hz PWM dimming. The latter indicator is very important for people with sensitive eyes — with this value, they will be less tired while using the screen at minimum brightness. At the same time, the panel boasts a record high brightness of 3,000 nits.
| Main | |
|---|---|
| Model | Xiaomi 14 |
| OS | HyperOS |
| Screen diagonal | 6.36" |
| Permission | 2670x1200 |
| Screen refresh rate | 120 Hz |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Features | Brightness up to 3000 nits |
| Processor | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Main cameras | 50 MP f1.6 + 50 MP f2.2 + 50 MP f2.0 |
| Front-facing camera | 32 MP |
| Body material | Metal + Glass |
| Unblocking | By face + fingerprint |
| Battery capacity | 4610 mAh |
| Fast charging | There are |
| Protection from water and dust | IP68 |
С 1 апреля 2024г., на товар, превышающий стоимость 200 €, начисляется таможенный сбор в размере 15%, на сумму свыше 200 €. Пошлину можно оплатить курьеру при получении.
Specify the email address that you used when placing orders in DoBuy. We will send you instructions on password recovery
The password recovery link has been sent
to your e-mail. Check your email.
+7 (999) 999-99-99
Enter the code from the SMS
Do you already have an account? Log in>
A confirmation email has been sent to your email, follow the link to confirm it!