Samsung Galaxy Z Fold5 sets a new standard of protection for folding smartphones. The Fold5 is able to withstand a half-hour dive to a depth of 1.5 meters, its sealed case is completely protected from dust, and the Corning Gorilla Glass Victus 2 glass will prevent scratches on the front and back.
The external 6.2-inch and internal 7.6-inch screens are made using Dynamic AMOLED 2x technology, which guarantees the highest brightness and contrast levels. The smartphone will be comfortable to use even on a sunny day, and in terms of color rendering quality, it is on par with the main flagships of the Galaxy S line.
The advanced Flex mode provides a new level of multitasking. The Samsung Galaxy Z Fold5 apps are perfectly adapted for the folding screen, and smart gesture support ensures quick switching between them.
| Main | |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy Z Fold5 |
| OS | Android |
| Screen diagonal | 6.2" / 7.6" |
| Permission | 2176 x 1812 |
| Screen refresh rate | 120 Hz |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Features | Dynamic AMOLED 2X, Brightness Booster Vision booster |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy |
| Main cameras | 12 MP + 50 MP + 10 MP |
| Zoom | up to 10x |
| Video recording | UHD 4K 3840x2160 for 60 fps |
| Front-facing camera | 10 MP |
| Body material | Metal + Glass |
| Unblocking | By face + fingerprint |
| Stereo sound | There are |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Wireless charging | There are |
| Fast charging | There are |
| Charging power | 25 Watts |
| SIM card | NanoSIM |
| Connectors and connection | USB Type-C |
| Protection from water and dust | IPX8 |
С 1 апреля 2024г., на товар, превышающий стоимость 200 €, начисляется таможенный сбор в размере 15%, на сумму свыше 200 €. Пошлину можно оплатить курьеру при получении.
Specify the email address that you used when placing orders in DoBuy. We will send you instructions on password recovery
The password recovery link has been sent
to your e-mail. Check your email.
+7 (999) 999-99-99
Enter the code from the SMS
Do you already have an account? Log in>
A confirmation email has been sent to your email, follow the link to confirm it!